BEEL BLOG SI
Blagodejni vpliv električnih koles na vaše zdravje #1
Opisali vam bomo kako lahko vožnja z električnim kolesom blagodejno vpliva na vaše zdravje. To dokazujejo tako znanstvene raziskave, kot tudi izkušnje ljudi vseh starosti. Ker električno kolo omogoča lažji začetek aktivnega življenja, nam pri redni aktivnosti izboljšuje kardiovaskularni sistem, uravnava nivo krvnega sladkorja, viša mišični tonus, ojača sklepe in vezi. Poleg tega, da nam redna aktivnost krepi samozavest, električna pomoč olajša vadbo tudi pri starejših letih in lahko prepreči marsikatero tegobo povezano s starostjo.
#1 VPLIV NA ZDRAVJE: Blagodejni učinki trajne aerobne vadbe
Raziskovalci so brez dvoma potrdili, da je redna telesna vadba najboljša stvar, ki jo lahko storimo za svoje zdravje. Celo znanstveniki pravijo telovadbi “čudežno zdravilo” za bolezni, ki tarejo modernega človeka in družbo; kot so bolezni srca in ožilja, diabetes, rak in depresija (Academy of Medical Royal Colleges).

Tudi v Sloveniji so kronične nenalezljive bolezni vzrok za do 80% smrti. Od teh daleč prevladujejo bolezni srca in ožilja. Zato je priporočljiva vsaj 2,5-3 urna zmerna telovadba na teden. Ali pa vsaj 1-1,5 ure intenzivne aerobne vadbe na teden.
V Sloveniji na srečo zelo radi telovadimo, saj je po raziskavah Eurobarometer iz leta 2017 redno telesno aktivnih 15%, dokaj redno aktivnih pa 36%, kar je med največjimi deleži v EU in po svetu.
Kolesarjenje je dober način za vzdrževanje forme. Če kolo integriramo v vsakdanje življenje, hitro dosežemo minimalen nivo vadbe za ohranjanje zdravja.
Električno kolo lahko uporabimo za prevoz na delo. Vožnja nam vsak dan vzame nekaj časa. Zakaj ne bi ta čas izkoristili za svoje zdravje? Vemo, da vsak tega ne zmore bodisi zaradi slabe kondicije, starosti, hudih vzponov, otrok, nakupov iz trgovine, itd. Tukaj lahko električno kolo zelo olajša tegobe. Omogoča lažji prevoz težke prtljage, pomaga nam v klanec, omogoči nam bistveno večje razdalje in kolesarjenje približa širšemu spektru ljudi. Predvsem pa poskrbi za vašo vzdržljivost in kondicijo.

Seveda se bodo nekateri oglasili, da kolesarjenje s pomočjo elektrike ne omogoča telesne vadbe. Dejstvo je, da električna kolesa z asistenco pri pedaliranju (ti. Pedelec-i), zahtevajo konstantno pedaliranje. Na takšnih kolesih se asistenca vključi zgolj ob pedaliranju in (odvisno od sistema) proporcionalno vaši moči. Vsakdo, ki se je že podal na zahtevnejše kolesarjenje z električnim kolesom ve, kako zelo se je moral spotiti. Ve pa tudi, da si nivo pomoči lahko nastavite po lastnih željah. Na nezahtevnih ravninah in spustih lahko pomoč popolnoma izklopite in pot nadaljujete le z lastnimi mišicami. V Ameriški zvezni državi Colorado so opravili študijo z naslovom “Pedeleci kot aktiven način transporta in mobilnosti” objavljeno v https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27299435. Vključeni so bili fizično neaktivni ljudje, kiso jim posodili električna kolesa z navodili naj kolesarijo vsaj trikrat na teden po 40 minut. V študiji, ki je trajala samo en mesec, so udeleženci nosili GPS sledilnike in merilec srčnega pulza. Ugotovili so, da je večina udeležencev krepko presegla predpisano količino aktivnosti; nekateri tudi za več kot 50%! K temu je vsekakor pripomogla zabava pri vožnji, kar električno kolo vsekakor omogoča.

Prva ključna ugotovitev je bila, da je pulz novopečenih e-kolesarjev dosegel do 75% maksimuma. Ta nivo vadbe lahko primerjamo s hitro hojo ali joggingom. To dokazuje da kljub električni pomoči, telo deluje točno s takšnim naporom, kot je priporočen za vzdrževanje zdravja.
Druga ugotovitev je bila izboljšanje ravni krvnega sladkorja. Glede na to, da je diabetes kronična bolezen, ki pesti veliko neaktivnih ljudi, je izboljšanje krvne slike v le štirih tednih zelo vzpodbudno.
Udeleženci so bistveno izboljšali svoje aerobne sposobnosti in nakazovali zmanjševanje odstotka telesne maščobe. Kazali so se tudi trendi pri izboljšanju krvnega tlaka.
Nič čudnega, da si je po študiji velik delež udeležencev omislilo svoje lastno električno kolo. Naše osebne izkušnje so, da ko enkrat občutiš pozitivne učinke kolesa na zdravje, se jim ne odpoveš nikoli več.
Leave a reply